Odborový zväz sa dištancuje od pseudoorganizátorov štrajku

10.09.2012 Bratislava

Bratislava 10. septembra (TASR) - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa dištancuje od pseudoorganizátorov štrajku, ktorí chcú parazitovať na aktivitách odborového zväzu. Vo vyhlásení vo uviedol šéf zväzu Pavel Ondek, podľa ktorého sa v poslednom období na anonymných web-stránkach objavili nové metodiky k štrajku prinášajúce okrem pseudovýziev k účasti aj nové formy.

Vyhlasovateľom jednodňového výstražného štrajku zamestnancov školstva na deň 13. septembra 2012 (teda nie štrajk slovenských učiteľov – taký nebol zatiaľ nikdy vyhlásený) je Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a organizátorom sú orgány zväzu," zdôraznil Ondek.

Rovnako neprijateľné sú, podľa jeho slov, reakcie zástupcu Nových školských odborov, ktorý v médiách vystupuje ako organizátor štrajku a prisvojuje si komentovanie požiadaviek, pre ktoré bol radou zväzu dňa 27. augusta 2012 štrajk vyhlásený. "Legitímnym orgánom, ktorý môže vstupovať do prípravy a organizovania tohto štrajku, je štrajkový výbor zväzu. Jeho hovorcom pre médiá bol ustanovený predseda zväzu Pavel Ondek," uvádza sa vo vyhlásení.

Vedenie zväzu privíta podporné aktivity jednotlivcov, škôl, školských zariadení, záujmových skupín, ktorí majú úprimný záujem na podporu priebehu vyhláseného štrajku. "Parazitovanie pseudoorganizátorov odsudzujeme. Zároveň zdôrazňujeme, že pre účasť na štrajku je vypovedajúca metodika zväzu, ktorá je v súlade s platnou legislatívou," dodal Ondek.

Štrajkový výbor zväzu mal minulý týždeň prvé celoslovenské zasadnutie v Liptovskom Mikuláši. Odborový zväz školám odporučil, aby sa v deň štrajku zhromaždili pred školou alebo vo foyer, kde by mohol vystúpiť predseda základnej organizácie a členovia štrajkového výboru. Na tomto zhromaždení budú zrejme hovoriť o cieľoch štrajku a prednesú výzvu, ktorú pripravil zväz.

Výstražný štrajk sa má uskutočniť na všetkých typoch škôl od 6.00 h do 18.00 h. O štrajku rozhodli odborári koncom augusta. Okrem nízkych platov sa zväzu nepáči návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Odborári požadujú, aby platy odborných a pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 2,0-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Reálne platy školských zamestnancov by v roku 2013 mali podľa odborárov porásť minimálne o 10 percent.

Okrem toho odborový zväz požaduje posilniť štátny rozpočet na roky 2013-2015 v kapitole školstva. Systémovo by sa podľa ich požiadaviek mali zvyšovať aj finančné zdroje investované do školstva tak, aby podiel HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ. Od štrajku odborový zväz očakáva ústretovosť zo strany vlády SR, aby sa vážne zaoberala súčasnou nepriaznivou finančnou situáciou v školstve a podhodnotením rezortu, vedy a výskumu. Presne rok pred plánovaným štrajkom pred Úradom vlády SR protestovalo okolo 9000 učiteľov.
 

Vyberte región